Blizu 15% – 18% bračnih parova nije u mogućnosti da se ostvari u ulozi roditelja. O sterilitetu se govori tek ukoliko nakon godinu dana redovnih seksualnih odnosa, bez upotrebe kontraceptivnih sredstava, ne dolazi do začeća. Zabrinjava činjenica da se broj neplodnih mladih parova povećava iz dana u dan. Srbija spada u deset zemalja koje beleže najdramatičniji pad broja stanovnika – dnevno izgubimo tri puna razreda prvaka.
Kada se dogodi problem steriliteta, obično su sve oči uprte u ženu. Međutim, razlog neplodnosti je u 40% slučajeva kod muškarca, dok se ostatak pripisuje suprotnom polu, kao i kombinaciji više (zajedničkih) faktora koji do neplodnosti dovode:
Prave razloge steriliteta treba tražiti u savremenom načinu života koji nam je nametnut.
Od svih uzročnika za nastanak steriliteta najviše su odgovorni hormonski disbalansi. Način ishrane (mlečni proizvodi, mlada mesa, konzumiranje pića iz plastičnih flaša) i stil života najviše doprinose nastajanju hormonskih disbalanasa u telu koji dovode do pojave policističnog ovarjalnog sindroma, insulinske rezistencije, gojaznosti, oboljenja štitaste žlezde i na kraju steriliteta.
Hormonski disbalansi postoje i kod muškaraca. Studije pokazuju da danas muškarci imaju niži testosteron i manji broj spermatozoida nego što su to imali njihovi preci.
Lakši oblici upale jajovoda imaju za posledicu delimičnu neprohodnost, usled čega neretko dolazi do vanmaterične trudnoće. Kod težih slučajeva upala, neprohodnost je potpuna, a oplodnja nemoguća. Najveći problem je što 40-50% žena nema nikakve simptome, a i kada postoje simptomi, oni su diskretni, te se infekcija ne prepoznaje, niti se blagovremeno leči, a oštećenja se razvijaju. Osim promena na jajovodima, infekcija hlamidijom kod žena može izazvati i ciste na jajnicima kao i endometriozu, što sve dovodi do onemogućenog sazrevanja jajne ćelije, njene oplodnje, kao i usađivanja u telo materice.
Kod muškaraca, hlamidije dovode do upalnih procesa testisa, epididimisa i prostate dovodeći do kvalitativnih i kvantitativnih promena semene tečnosti. Remeti se pokretljivost spermatozoida, dolazi do njihovog abnormalnog slepljivanja. Usled zapaljenja epididimisa, dolazi do opstrukcije struktura kroz koje se transportuje semena tečnost. Mikoplazme mogu dovesti do oštećenja koja su slična hlamidijalnim, te ih je zato neophodno razmatrati kao etiološke faktore steriliteta u oba pola.
Ukoliko do začeća ne dođe nakon godinu dana redovnih seksualnih odnosa, bez upotrebe kontraceptivnih metoda, treba početi sa ispitivanjem mogućih uzroka neplodnosti. Kod žena koje su starije od 35 godina, pomoć treba zatražiti već posle 6 meseci.
Pre početka lečenja ženine neplodnosti, neophodno je ispitati oplodnu sposobnost muškarca. Obavezno se radi spermogram koji, da bi se smatrao normalnim, treba da zadovoljava sledeće kriterijume:
Tek nakon isključenja mogućeg uzroka steriliteta s muške strane, pristupa se ispitivanju žene.
U lečenju neplodnosti prvo treba eliminisati hlamidiju kao njenog mogućeg uzročnika. Test se radi u laboratoriji, iz cervikalnog ili uretralnog brisa, uzoraka telesne tečnosti ili urina, i na osnovu toga se utvrđuje da li u organizmu postoji hlamidija (Chlamydia trachomatis).
U praksi se vrlo često susrećemo sa bračnim parovima kojima se kao prva (i jedina) opcija lečenja steriliteta nudi vantelesna oplodnja (VTO). Pripremne faze VTO podrazumevaju primenu hormonskih lekova koji i te kako mogu ugroziti zdravlje žene, buduće majke. Bez obzira na godine buduće majke, pre ulaska u proces VTO, treba pokušati do željenih rezultata doći pomoću manje invazivnih, manje štetnih metoda.
Ako se vratimo na najčešće uzroke neplodnosti, potpuno je jasno zašto je imuni sistem nezaobilazna karika. Neplodnost je veoma često uzrokovana raznim bakterijskim i virusnim infekcijama. Poboljšanje odbrambene moći organizma je i korak ka otklanjanju mogućnosti oštećenja ploda, ali i spontanog pobačaja. Todoxin povoljno deluje i na uravnoteženje endokrinog sistema i lučenje hormona čiji poremećaji takođe često izazivaju sterilitet. Kako je za izlečenje steriliteta neophodno da organizam bude zdrav, rasterećen i stabilan, Todoxinov kompletan program je sa svim svojim svojstvima nezamenljiv.
Samo nemojte uzimati Todoxin na svoju ruku, već pre početka primene Todoxinovih proizvoda zakažite konsultaciju sa našim stručnim timom pozivom na brojeve +381 69 23 22 618 i +381 69 122 61 40.
Ukoliko se dokaže prisustvo genitalnih infekcija vrlo koristan može biti celerov list i koren u kombinaciji sa limunom. Treba piti i čaj od celera koji se priprema tako što se krupno izrenda celerov koren (bolji je svež), osuši, zatim mu se doda osušen i isitnjen list celera, karanfilić i veoma malo tamjana (još bolje izmirne), veličine zrna graška. Dobijena smeša se prelije vrelom vodom i čaj je spreman.
Emocionalne blokade i pritisci su podjednako važni razlozi steriliteta, iako se o njima manje govori. Psihološko rasterećenje je posebno važna karika na putu ka sigurnom potomstvu. U tu svrhu, važno je piti i čajeve za relaksaciju: bosiljak, melisu (matičnjak) i nanu. Pripremaju se tako što se 3 supene kašike čaja preliju sa 600ml vode. Još sličih saveta i recepata dobićete tokom konsultacije sa našim stručnim timom.
Priredila: dr Marina Mašić
APOTEKA 1
Todox Health Centar
Dr Dragoslava Popovića 1, Beograd
(+381) 69 2322 618
(+381) 11 3341 622
Radno vreme:
Ponedeljak – Subota: 09:00-20:00
Nedelja: neradan dan
APOTEKA 2
Dečanska 7, Beograd
(+381) 69 2322 617
(+381) 11 3341 644
Radno vreme:
Ponedeljak – Petak: 08:00-15:00
Subota – Nedelja: neradni dani
NEWSLETTER
Prijavite se na našu listu kako biste bili u toku sa najnovijim vestima, akcijama i popustima.
Copyright 2024 © TODoXIN®. Sva prava su zadržana.
Izrada sajta: Red Cloud